Przejdź do głównej części

Informacja w sprawie wentylacji mieszkań

Warunki do prawidłowego działania wentylacji


Informacja w sprawie prawidłowej wentylacji mieszkań

Informacja do mieszkańców w sprawie prawidłowej wentylacji mieszkań.

W trosce o zdrowie i życie lokatorów Naszej Spółdzielni, z powodu nieodpowiedniej wentylacji mieszkań, spowodowaną nadmierną chęcią oszczędzania ciepła, oraz niestosowania się do zaleceń przeglądów kominiarskich, Zarząd S.M. „Kopernik” pragnie poinformować mieszkańców o obowiązkach na nich spoczywających i przestrzec przed zagrożeniami spowodowanymi niezadowalającym wietrzeniem mieszkań, oraz obniżeniem temperatury w pomieszczeniach poniżej 16°C.

CZYM ODDYCHAMY?

Powietrze wypełniające wnętrze pomieszczeń mieszkalnych ulega zużyciu w wyniku oddziaływania różnych czynników związanych z funkcją i wyposażeniem pomieszczeń.
Powietrze to:

  • jest zawilgocone przez oddychanie mieszkańców, gotowanie, suszenie, kąpiel w łazience,
  • zawiera dużo dwutlenku węgla powstałego w wyniku oddychania mieszkańców, spalania gazu,
  • zawiera trujące związki pochodzące z parowania powierzchni tworzyw sztucznych, wykładzin, dywanów, farb i klejów.

Powietrze zużyte traci walory powietrza świeżego, staje się szkodliwe zarówno dla mieszkańców, jak i dla budynku i jego wyposażenia. Nadmierna ilość wilgoci przyczynia się do rozwoju trudnych do usunięcia grzybów. Wykraplanie się wody, prowadzi do zamakania elementów konstrukcyjnych budynku, niszczenia jego wyposażenia i struktury. Spalanie gazu w powietrzu o małej zawartości tlenu, zawsze prowadzi do wytwarzania silnie trującego tlenku węgla.

Dlatego powietrze zużyte powinno być wymieniane na świeże
dzięki działaniu wentylacji.

ZASADA DZIAŁANIA WENTYLACJI

Warunkiem dobrej wentylacji jest cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach. Powietrze świeże powinno nieustannie, małym kontrolowanym strumieniem napływać do pomieszczeń. Powietrze zużyte, wypierane przez świeże, powinno ulatywać kanałami wentylacyjnymi. Polepszeniu ulegają warunki klimatyczne mieszkań.

W zasobach mieszkaniowych S.M. „Kopernik” zastosowana jest wentylacja:

  • naturalna (grawitacyjna) – wymaga napływu powietrza przez nieszczelności okienne lub przez nawiewniki i jest odprowadzana przez komin wentylacyjny z mieszkania. Powietrze ciepłe opuszcza pomieszczenia kanałami wentylacyjnymi w miarę jak zimne napływa nieszczelnościami, lub w nowoczesnych rozwiązaniach nawiewnikami.
  • wymuszona (mechaniczna wywiewna) – wentylatory wywiewają powietrze zużyte a świeże napływa nawiewnikami lub nieszczelnościami.

DLACZEGO MUSIMY WENTYLOWAĆ POMIESZCZENIA?
OD STRONY PRAWNEJ:

  1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
    § 22. 1. Instalacje i urządzenia wentylacyjne powinny w okresie ich użytkowania zapewniać możliwość skutecznej wymiany powietrza w pomieszczeniach zgodnie z warunkami założonymi w projekcie.
    Niestety, wentylacja mieszkań jest jedną z najbardziej zaniedbanych dziedzin techniki w naszym kraju. W projektowaniu wentylacji naszych budynków uwzględniono napływ świeżego powietrza przez drewniane, nie całkiem szczelne okna. Tymczasem w mieszkaniach przybywa okien o dużej szczelności, uniemożliwiającej napływ powietrza zewnętrznego w ilości niezbędnej do potrzeb wentylacyjnych. Dlatego mając na uwadze zagrożenia oraz większe koszty robót remontowych spowodowanych złą wentylacją Spółdzielnia powołuje się na:
  2. art. 155 pkt. 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mówiący o konieczności stosowania w takich przypadkach nawiewnej wentylacji mechanicznej lub odpowiedniego urządzenia nawiewnego.
    Nawiewniki pozwalają wentylować przy całkowicie zamkniętych oknach. Jednak okno wymaga przeróbki, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

OD STRONY ZDROWOTNEJ:

  1. Brak odpowiedniej wymiany powietrza jest główną przyczyną występowania korozji biologicznej w budynkach. Zawilgocenie powietrza sprzyja rozwojowi:
    • grzybów domowych – zanieczyszczają powietrze przez wydzielanie dwutlenku węgla i innych związków chemicznych oraz rozpylanie zarodników.
    • grzybów pleśniowych – skażają powietrze chemicznie szkodliwymi substancjami lotnymi oraz biologicznie w postaci ogromnej ilości zarodników.
  2. Na co chorujemy?
    • alergie – szeroko rozumiane choroby uczuleniowe,
    • choroby układu oddechowego.